Kiedy wyczyścić klimatyzację?
Klimatyzację w samochodzie obecnie posiada coraz więcej z nas. Staje się niewątpliwym udogodnieniem podróży, zarówno latem, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, jak i zimą – kiedy to pomaga pozbyć się zbędnej wilgoci we wnętrzu pojazdu. Większość z nas wie, że należy ją regularnie czyścić i serwisować, ale nie wszyscy robią to raz w roku, jak zalecają fachowcy. To ważne, by nie zapominać o odrestaurowaniu całego układu chłodzącego wraz z filtrem. Od jego stanu technicznego zależy nasze zdrowie, o które niewątpliwie dbamy z większa ochotą.
Kiedy należy wyczyścić klimatyzację?
Najbardziej charakterystyczną objawą, która wskazuje na to, że koniecznie musimy udać się do serwisu klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach, wydobywający się z nawiewów. Jeśli poczujemy przykry zapach, od razu powinniśmy się udać do profesjonalnego punktu serwisowania klimatyzacji. To znak, że w naszym układzie pojawiły się poważne zanieczyszczenia i grzyby. Nie warto zwlekać, gdyż korzystanie z zagrzybiałej klimatyzacji może boleśnie odbić się na naszym zdrowiu, zwłaszcza w przypadku osób z obniżoną odpornością. Kolejnym objawem może być wysokie zużycie paliwa. Prawidłowo działająca klimatyzacja nie powinna powodować wyższego zużycia paliwa, dlatego jeśli tylko zauważycie jego nagły wzrost – zalecamy skorzystanie z usług fachowców, którzy zbadają i naprawią wadę. Kolejnym znakiem, że należy udać się do serwisu klimatyzacji może być nagłe głośne funkcjonowanie układu. Jeśli włączenie klimatyzacji nie wiązało się wcześniej z głośnym działaniem, to może to oznaczać, że któryś z elementów układu został uszkodzony.
Jak wyczyścić klimatyzację?
Obecnie na rynku pojawia się coraz to więcej specyfików, które pozwalają na proste i szybkie wyczyszczenie klimatyzacji na własną rękę. Z racji, że układ klimatyzacji jest bardzo złożony i składa się z wielu elementów, które są głęboko ukryte, polecamy udać się do sprawdzonego punktu serwisowego. Serwisowanie klimatyzacji to nie tylko uzupełnienie czynnika i wyczyszczenie nawiewów. To także dokładne odgrzybienie kanałów w instalacji, wymiana filtra kabinowego, a także odgrzybienie parownika i odetkanie zewnętrznych wlotów powietrza.
Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa bliskich, z którymi podróżujecie, warto pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji oraz rozsądnym korzystaniu z niej. Temperatura wewnątrz pojazdu nie powinna być zbyt niska – optymalna powinna mieć tylko kilka stopni mniej, niż powietrze za oknem. Po wejściu do nagrzanego samochodu pamiętajcie, by najpierw opuścić szyby i przewietrzyć wnętrze, aby sprężarka pracująca na pełnej mocy mogła sprostać zadaniu.
Szerokiej drogi!