Kartografia. Jak powstaje mapa świata?

Kartografia. Jak powstaje mapa świata?

Czy myślałeś o tym, jak powstają rzeczy codziennego użytku? Kto stoi za ich powstawaniem? Jak daleka jest droga od pomysłu do wykonania?

Kiedyś mapa papierowa była właśnie takim przedmiotem, przedmiotem codziennego użytku. Dziś, coraz częściej korzystamy z map cyfrowych. Jednak bez wątpienia niektóre mapy tradycyjne można przyrównać do dzieł sztuki. Jak powstaje mapa i na czym polega kartografia?

Trochę historii. Pierwszy znany kartograf.

Historycznie uznaje się, że pierwszą mapę świata stworzył Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii

w latach 160 – 180 n.e. Atlas zawierał 26 kart, a na jego stronach znalazły się również ziemie Polski. Jednak prawdziwy rozwój kartografii przypada na XV wiek – XVII i miał on miejsce dzięki wynalezieniu prasy drukarskiej. Następnym przełom w tej dziedzinie to wiek XIX i rozwój technik i narzędzi do pomiaru. Wiek XX to już mapy cyfrowe, którymi w większości posługujemy się dzisiaj.

Czym jest kartografia?

Kartografia to najprościej ujmując nauka o mapach. Dokładniej to dziedzina nauki, której przedmiotem są zasady powstawania, sporządzania i użytkowania oraz edycja i ich reprodukcja. Idąc dalej za główną definicją: “Jest to również dziedzina działalności organizacyjnej i usługowej, związanej z opracowywaniem, reprodukcją i rozpowszechnianiem map” (źródło Wikipedia). To graficzne odzwierciedlenie wcześniejszych pomiarów geodezyjnych.

Tradycja kartografii w czasach cyfrowych.

Obecnie, w większości przypadków kartograf pracuje przy komputerze, a nie na desce kreślarskiej. Rozwój cyfrowy bez wątpienia przyczynił się do większej dokładności map. Jednak tradycyjne mapy papierowe mają swój niepowtarzalny charakter. Mogą być wykonane na różnych materiałach oraz w różnej stylistyce. W naszym wydawnictwie z rąk kartografów wyszło wiele tradycyjnych map dostosowanych do potrzeb współczesnej kartografii. Dzięki połączeniu doświadczenia kartografów i najnowszej technologii tworzymy mapy, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, od transportu po instytucje, od szkół po urzędy, uzupełniają wnętrza i dotrzymują towarzystwa przy pieszych wycieczkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts