Do czego służą plany miast?

Macie w planie wyjazd na wycieczkę. Zastanawiacie się, dokąd pojechać. Może warto wybrać miejsce, gdzie nikt z Was jeszcze nie był? Tylko jak tam dojechać? Tu z pewnością pomoże mapa, ale dobrze mieć też ze sobą plan – jest bardziej szczegółowy i świetnie pokaże, co warto zobaczyć na miejscu. A może prowadzisz firmę kurierską? Pasjonujesz się urbanistyką? Plany w formie ściennej zawierają granice dzielnic, pełne rysunki ulic, w tym również informacje o ulicach w budowie, strefy ruchu pieszego, trasy rowerowe, obiekty sportowe czy w końcu bazy noclegowe. Taki plan można śmiało powiesić również w najważniejszych punktach miasta, jak chociażby w siedzibach urzędów czy informacji turystycznej. Mapy ścienne planów miast to również doskonała dekoracja pokoju lub gabinetu lokalnego patrioty, który kocha swoją okolicę. A może plakat – miasto? Oryginalna dekoracja dla wnętrza w Twoim domu, Twojej ściany? O użytkowym i dekoracyjnym charakterze!

Jeśli spojrzymy na powierzchnię Ziemi z dużej wysokości, zobaczymy domy, ulice, pola i lasy. Taki obraz widzianej z góry powierzchni Ziemi (lub jej części), który przedstawiony jest w pomniejszeniu na płaszczyźnie oraz za pomocą graficznych znaków umownych to mapa. Trudno jednak na mapie przedstawić wszystkie obiekty, gdyż stałaby się ona zupełnie nieczytelna. Jeśli chcemy uzyskać bardziej szczegółowy obraz, wtedy używamy planów. Plan przedstawia obraz niewielkiego terenu widzianego z góry przy zastosowaniu odpowiedniego pomniejszenia, czyli jest to fragment niewielkiego obszaru przedstawiony w dużej skali w uproszczony sposób i obejmuje najczęściej obszar jednego miasta. Przedstawia  oprócz siatki ulic wraz z ich nazwami położenie ważniejszych obiektów w mieście: zabytki, kościoły, muzea, szpitale, a także linie komunikacyjne z przystankami. Do planu zazwyczaj dołączony jest spis ulic i ważniejszych obiektów. Jako że konstrukcja planu nie przebiega w oparciu o odwzorowanie kartograficzne, na planie nie ma układu południków oraz równoleżników. Arkusz planu podzielony jest pionowymi i poziomymi liniami na ponumerowane kwadraty, dzięki czemu lokalizacja poszczególnych ulic i obiektów jest ułatwiona. Plany miast bywają także uzupełnieniem do atlasów samochodowych i map drogowych, przy czym wówczas zazwyczaj są wtedy bardzo schematyczne, w stosunkowo dużej skali.

 

Dzisiaj, w epoce smartfonów, tabletów, aplikacji mobilnych i innych ułatwień, wydaje się, że wszystko już zostało opanowane przez nowoczesne technologie komputerowe, i takie tradycyjne plany muszą odejść do lamusa. Komu jest potrzebna wielka płachta, niewygodna w użyciu, nie mówiąc już o planie w formie mapy ściennej, na której trudno cokolwiek znaleźć? Przecież wystarczy obrazek na ekranie telefonu czy tabletu, który pokaże nam jakieś miejsce, Tyle, że nie zawsze jest to wystarczające. Wszyscy wiemy, że ekran smartfona staje się prawie bezużyteczny w pełnym słońcu, a z drugiej strony, kiedy jest pochmurno, też nie zawsze potrafi w pełni spełnić nasze oczekiwania. W wielu przypadkach okazuje się on po prostu za mały, żeby można było na nim wyświetlić wszystkie potrzebne informacje, nie wszędzie jest też zasięg sieci telefonii komórkowej. Istnienie tych ograniczeń potwierdzają zachowania turystów w miastach. Bardzo często korzystają oni z tradycyjnych papierowych map i przewodników. Podobnie w urzędach czy biurach, wystarczy spojrzeć na plan na ścianie i już widzimy interesujący nas obiekt czy ulicę w całym otoczeniu.

Zatem plan opracowany specjalnie dla określonego grona odbiorców, zawiera bardzo dużo przydatnych informacji i wbrew pozorom jest bardzo wygodny w użyciu. Oczywiście, zasługę w tym ma również nowoczesna technologia tworzenia planów, pozwalająca na bardzo komunikatywną prezentację potrzebnych informacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts