Jak czytać mapę topograficzną?

Jak czytać mapę topograficzną?

Czytanie mapy większości z nas kojarzy się z lekcjami geografii. Jednak umiejętność ta może przydać się w sytuacji, gdy nasz telefon lub GPS odmówi posłuszeństwa. Dzięki rozumieniu treści zawartych na mapie możemy odczytać wiele informacji i poradzić sobie w terenie.

Ustal swoje współrzędne za pomocą mapy

Większość map zorientowana jest w kierunku północnym, to znaczy, że górna część mapy ciągnie się właśnie w tym kierunku. Do prawidłowego posługiwania się mapą w terenie, konieczne jest ustalenie za pomocą kompasu lub busoli północy. Północ ustalamy ustawiając urządzenie wzdłuż południka mapy i obracamy nimi, aż igła wskaże północ. Po wyznaczeniu kierunku możemy określić swoje położenie w terenie i własną pozycję. Następnym krokiem jest dokonanie orientacji topograficznej, tzn., że musimy odnaleźć  obiekty oznaczone na mapie w rzeczywistości i określić szacunkowe odległości od nich.

Jak czytać skalę mapy?

Typowe rozmiary mapy topograficznej mają skalę 1:25 000 lub 1:10 000. w praktyce oznacza to, że jeden centymetr na mapie odpowiada 25000 cm w terenie. Czyli 1 cm to 250 metrów. Na tej podstawie możemy oszacować naszą odległość od interesującego nas obiektu. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaplanować podróż. Jak to obliczyć jeśli nie mamy przy sobie centymetra? Wystarczy kawałek sznurka. Przykładamy go do interesującego nas odcinka na mapie, a następnie odmierzony sznurek kładziemy przy podziałce, która znajduje się w legendzie.

Znaki umowne na mapie

Znaki umowne to wszystkie symbole, które znajdziemy na mapie. Są one zazwyczaj opisane w legendzie, jednak warto znać te podstawowe jak:

  • Drogi krajowe są oznaczone grubą, czerwoną linią z czarnym obramowaniem.
  • Granica Państwa – oznaczana jako czerwony, zaczerwieniony obszar.
  • Tory i stacje kolejowe – czarne kreski, a stacje oznaczane są jako białe prostokąty.
  • Woda powierzchniowa – oznaczona niebieskim kolorem niebieskim kolorem.
  • Szlaki turystyczne – zaznaczone przerywaną linią w kolorze odpowiadającym kolorowi szlaku.

Mamy nadzieję, że te podstawowe wskazówki ułatwią Ci korzystanie z mapy i pozwolą odkryć wiele nowych i fascynujących miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts