Ta sama – a jednak zawsze inna!

12 stycznia czeka nas 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pod hasłem “Wiatr w żagle”zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń służących do ratowania życia i zdrowia dzieci, które wymagają operacji. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Całość pokazywana jest w bezpośredniej transmisji telewizyjnej. Składają się na to bloki, czyli wejścia na żywo rozmieszczone w całodziennej ramówce. Równocześnie w całej Polsce odbywa się największa w naszym kraju zbiórka publiczna. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, rozliczane w około 1700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie. O godzinie 20.00  odbywa się happening “Światełko do nieba”. Przez cały dzień w studiu telewizyjnym trwa licytacja najbardziej hojnych darczyńców (popularnie zwana licytacją Złotych Serduszek). Kulminacyjny moment, czyli licytacja serduszka nr 1, zaczyna się około godziny 23.00. Po północy podawane są szacunkowe wyniki zbiórki. Podczas trwania Finału rozliczane są poprzednie zakupy i przede wszystkim tłumaczony jest cel aktualnej zbiórki. Występujący tego dnia artyści proszeni są, aby nie pobierali żadnych honorariów. Tego dnia jak najwięcej wydarzeń artystycznych związanych z przeprowadzeniem Finału ma odbywać się bez ponoszenia żadnych kosztów. Ten wypracowany przez lata schemat działania Orkiestry jest oczywiście wzbogacany przez wątki aktualne. Co więc nowego?!

7 stycznia na fanpage’u australijskiego oddziału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opublikowano list Jurka Owsiaka, w którym poprosił o zmianę celu zbiórki, która jest tam przeprowadzana. „Dziękujemy, że gracie razem z nami i bardzo prosimy Was, aby pieniądze zebrane na miejscu podczas Finału w Australii nie były przekazywane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a zostały przesłane na rzecz działającej u Was organizacji pozarządowej, która zbiera środki na ratowanie życia i zdrowia ofiar pożarów, z którymi walczycie. Będziecie wiedzieli najlepiej, jak je zagospodarować”, czytamy w sieci. „Pamiętajcie, że w takich momentach, zawsze solidaryzujemy się z tymi, którzy potrzebują pomocy. Wierzymy, że pokonacie żywioł, ale wiemy także, że czeka Was ogromny wysiłek, aby odbudować to, co zostało zniszczone. Zawsze możecie liczyć na nas!” Podczas 28. Finału w centrum Warszawy ma zostać także rozwinięta ogromna flaga Australii, by zaakcentować solidarność ze wszystkimi, którzy potrzebują pomocy i walczą z klęską żywiołową.

Z kolei Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przekazała
na aukcję na rzecz Orkiestry oficjalną replikę Medalu Noblowskiego – pierwszą z trzech jej przysługujących. Pisarka odebrała Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji we wtorek 10 grudnia 2019 r. Ma ona formę złotego medalu, a zaprojektował go Erik Lindberg. Na jego awersie mieści się profil fundatora nagrody – Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi. Na rewersie – siedzącego pod wawrzynem mężczyznę, który słucha i spisuje pieśń Muzy, a nad nim umieszczono pochodzącą z “Eneidy” Wergiliusza inskrypcję „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” (Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę).

Nasze Wydawnictwo po raz trzeci przygotowało na Finał unikalną mapę ścienną świata w rozmiarze 200×150. To jednorazowe wydanie mapy, która wylicytowana – jest nie tylko wspaniałym wsparciem finansowym dla Orkiestry, ale jednocześnie cenną pamiątką wzięcia udziału w tej szczytnej akcji. Nasi specjaliści wykonali ją według własnego indywidualnego projektu, dlatego wyróżnia się wyjątkową kolorystyką i przepiękną szatą graficzną. Naniesiono na niej także tabelę z podsumowaniem wszystkich dotychczasowych finałów – podano sumę zebranych pieniędzy i cel, na który były zbierane. Podano również liczbę sztabów 28. Finału w każdym kraju. No i w końcu zamieszczono serduszko, a nim magiczne liczby, które mówią same za siebie: w 1. Finale wyprodukowano 200 tys. serduszek, a na tegoroczny Finał…35 mln!!! W sumie w ciągu 27. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,1 mld PLN.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts