Autem przez Europę – o czym trzeba pamiętać?

Autem przez Europę – o czym trzeba pamiętać?

Planując wakacje warto rozważyć urlop objazdowy samochodem, ponieważ posiada on bardzo wiele zalet takich jak niezależność, komfort, oszczędność w kosztach transportu czy możliwość wzięcia większego bagażu. Jeśli bierzemy pod uwagę tę opcję, to jest kilka kwestii, o których należy pamiętać. A jakich?  

Aktualny atlas drogowy 

Bardzo ważny, a nawet konieczny, jest profesjonalny drogowy atlas geograficzny Europy. Często spontaniczność wcale nie przynosi nam korzyści. Jeśli wybieramy się pierwszy raz w daną trasę powinniśmy wcześniej ją przestudiować i znaleźć kilka opcji dojazdu, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie sytuacje mogą nam się przytrafić na drodze. Atlas pozwala w sposób szczegółowy obmyśleć kolejne punkty naszej wyprawy. Zawiera dokładne plany największych miast oraz aktualną mapę sieci dróg z oznaczeniami. Informacje w nim zawarte z całą pewnością usprawnią podróż i sprawią, że do auta nie wkradnie się niepotrzebne podenerwowanie. 

Samochód w trasie

Niezbędne dokumenty 

Oczywiście należy upewnić się czy zapakowaliśmy paszporty lub dowody osobiste oraz prawo jazdy. Jeśli chodzi o dokumenty samochodu, trzeba zabrać dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem oraz potwierdzenie obowiązującego ubezpieczenia OC. Jeśli obawiamy się awarii na zagranicznych drogach to możemy wykupić dodatkowy pakiet Assistance do naszego ubezpieczenia AC. 

Przegląd samochodu 

Wybierając się w daleką podróż konieczny jest wcześniejszy przegląd auta. Zarówno stan zawieszenia, jak i hamulców czy świateł nie powinien budzić żadnych zastrzeżeń. Powinniśmy upewnić się, że klimatyzacja działa prawidłowo, zwłaszcza, gdy wybieramy się w ciepłe rejony Europy. Warto też sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych oraz stan opon. Dobrze jest wyposażyć apteczkę oraz skontrolować, czy posiadamy trójkąt, zapasowe koło oraz sprzęt niezbędny do wymiany opony. Jeśli wszystko działa bez zarzutu, a nasze auto posiada cały niezbędny ekwipunek, to jesteśmy gotowi, aby ruszyć w drogę.  

Podróż samochodem obliguje do odpowiednich przygotowań, jednak warto je podjąć, ponieważ ta forma spędzania wolnego nie narzuca nam schematu dnia, dzięki czemu możemy dostosować formę urlopu do własnych potrzeb. Niezależność i wygoda to coś, co może przemówić na korzyść objazdowych wczasów po Europie. 

One Comments

  1. Zaplanowanie wakacji samochodem jest bardzo dobrym wyborem, sam z rodziną bardzo często wybieram ten środek transportu, ponieważ zapewnia nam ogromną swobodę. Można na trasie w każdej chwili się zatrzymać, zmienić kierunek, obrać inną trasę – wszystko zależy od nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts