Jak przygotować auto na wakacje?

Jak przygotować auto na wakacje?

Decydując się na wakacyjną podróż własnym samochodem, otrzymujemy wiele korzyści, których nie uzyskalibyśmy wybierając inny środek transportu. Nie ogranicza nas przecież czas, limit bagażu i inni pasażerowie – o wszystkim stanowimy my sami.

Jednak aby podróż przebiegła bezpiecznie, nasz samochód musi zostać do niej odpowiednio przygotowany. Pozwoli to uniknąć wielu niesprzyjających sytuacji i sprawi, że podróż przebiegnie wygodnie i komfortowo.

Przegląd

Skorzystajmy z pomocy fachowców i zacznijmy od przeglądu najistotniejszych podzespołów. Sprawdźmy stan pasków, wydechu, zawieszenia, układu chłodzenia, hamulców i opon. Powinniśmy także skontrolować układ klimatyzacji, bez którego podróż może okazać się koszmarem.

Termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC

Przed wyjazdem upewnijmy się czy przegląd techniczny i ubezpieczenie OC będą aktualne przez cały okres naszej podróży. Bez tego nasze plany mogą ulec nieoczekiwanej zmianie, a my możemy mieć z tego powodu wiele nieprzyjemności.

Zielona karta

Jeśli wybieramy się poza granice Unii Europejskiej, musimy wykupić zieloną kartę gdyż ubezpieczenie OC obowiązuje tylko na terenie UE. Warto zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i o nią zapytać, bo w wielu przypadkach jest oferowana w gratisie do wykupionego ubezpieczenia OC.

Wakacyjna podróż

Przepisy i limity prędkości poza granicą

Przed wyjazdem, dowiedzmy się jakie panują ograniczania i przepisy w krajach, do których się wybieramy. Dzięki temu unikniemy niezamierzonych wykroczeń i niepotrzebnych przepraw z funkcjonariuszami.

Koło zapasowe

Zanim wyruszymy, koniecznie sprawdźmy stan koła zapasowego, aby uniknąć sytuacji, w której nasza podróż wydłuży się o kilka godzin. Przydatny okaże się także mały kompresor lub zestaw narzędzi do uszkodzonego koła.

Mapa

Bez mapy ani rusz! Koniecznie wybierzmy wersję samochodowo-turystyczną, w której oprócz informacji o najważniejszych miejscach i obiektach, znajdziemy także autostrady, drogi ekspresowe, krajowe, regionalne i kilometraż. W niezwykły sposób ułatwi to naszą podróż.

Żarówki

Aby uniknąć mandatu dotyczącego braku oświetlenia, sprawdźmy stan naszych świateł. Wymieńmy spalone żarówki i dobierzmy odpowiednie, pasujące do modelu naszego samochodu.

Czy zaplanowałeś już swoje wakacje? Jeśli tak, zaplanuj także bezpieczną podróż, dzięki której dotrzesz na miejsce bez żadnych nieprzewidzianych problemów i przeszkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts