3 atrakcje Śląska, które musisz zobaczyć

3 atrakcje Śląska, które musisz zobaczyć

Wciąż niektórym Śląsk kojarzy się ponuro – z szarością, kopalniami i smogiem. Coraz częściej jednak z ciekawością przybywają tu turyści z kraju i zagranicy, a i Ślązacy walczą z powiedzeniem “cudze chwalicie, swego nie znacie”. Podpowiadamy dziś trzy miejsca, pokazujące różne oblicza regionu. Zdecyduj sam: naturalnie, industrialnie czy sakralnie?

Mapa Śląska pełna jest atrakcji dla dużych i małych, tych industrialnych, ale i pozwalających być bliżej natury. Ciekawe miejsca Śląska pokazują, że da się to pogodzić, a region jest uniwersalny dla każdego: turysty i mieszkańca.

Park Śląski w Chorzowie

Każdy mieszkaniec Śląska przynajmniej raz był w Parku Śląskim, jak potocznie mówi się o Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Kolejka Linowa Elka i ta wąskotorowa zabierająca w podróż po parku to tylko część atrakcji. Ogród Zoologiczny, Planetarium i Wesołe Miasteczko czy Park Linowy zapewniają multum atrakcji na cały dzień dla każdego, także tych bardziej aktywnych, na których czekają ścieżki rowerowe i rolkowe. Bezkres zieleni parku koi i jest chyba najlepszym potwierdzeniem stwierdzenia, że Śląsk wcale nie musi być szary i przemysłowy.

Zabytkowa Kopalnia “Guido” w Zabrzu

Coś dla tych, którzy usilnie poszukują na Śląsku kopalni. Choć zabytkowa, Kopalnia Guido jest tą bardzo nowoczesną, pozwalającą dosłownie dotknąć prawdziwego górnictwa. Tutaj, w Zabrzu, możliwe jest pełne doświadczenie pracy na kopalni, dzięki otwartemu niedawno “Poziomowi 550” i jego zwiedzaniu w pełnym górniczym ekwipunku. Mniej ekstremalne, ale równie ciekawe jest zwiedzanie Poziomów 320 i 170, znajdujących się – jak sama nazwa wskazuje – odpowiednio 320 i 170 metrów pod ziemią, gdzie mamy szansę przejść korytarzami, zapoznać się z pracą maszyn górniczych czy przejechać się kolejką, a nawet… napić się piwa w podziemnej części pubowej.

Jasna Góra

To tutaj wg niektórych bije “duchowe serce narodu”. Czy tak jest warto przekonać się osobiście odwiedzając klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny jest celem licznych pielgrzymek z całego kraju, ale i wizyt indywidualnych. Chcąc uniknąć tłoku, polecamy przed wizytą sprawdzić kalendarium wydarzeń i wybrać dogodny, mniej gorący okres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *