Samochód, pociąg czy autobus – w czym zwiedzać Polskę?
Sezon urlopowy w pełni. Wielu z nas każdy wolny weekend spędza poza miastem, odpoczywając lub zwiedzając duże metropolie, małe miasteczka, a nawet klimatyczne polskie wsie. Nasz kraj oferuje tak wiele, że na prawdę nie będziecie się nudzić. Wystarczy mapa składana Polski by wyznaczyć sobie cel podróży i przeżyć niezapomniane chwile w gronie najbliższych. Planując wyjazd często zadajemy sobie pytanie: “Jaki środek transportu wybrać?”, które wbrew pozorom jest bardzo ważne. To od środka transportu często zależy dobór trasy czy komfort samej podróży. A możliwości jest mnóstwo. Autostop, autobus, pociąg, popularne ostatnimi czasy przejazdy społecznościowe, rower, samolot lub po prostu samochód.
Podróż samochodem
Zacznijmy od omówienia najpopularniejszego w dzisiejszych czasach środka transportu, czyli samochodu. Prawie każdy posiada własny egzemplarz lub ma możliwość pożyczenia auta od bliskich. Wówczas wystarczy spakować już tylko atlas drogowy polski i można ruszać w trasę! Ogromną przewagą samochodu nad innymi środkami transportu jest fakt, że daje nam pełną swobodę poznawania miasta, bez konieczności studiowania planu komunikacji miejskiej. Mobilność, jaką daje samochód pozostaje nieoceniona zwłaszcza jeśli atrakcje, które chcecie zobaczyć są od siebie oddalone lub jeśli transport publiczny w odwiedzanym przez Was miejscu nie jest dobrze rozwinięty. Wybierając samochód możemy także wziąć więcej rzeczy, niż zmieści się do małej walizki. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość zabrania “prowiantu”, co pozwoli zaoszczędzić parę groszy na wyjeździe. Bardzo często zdarza się, że wybór samochodu to także znaczna oszczędność na kosztach biletów, zwłaszcza jeśli podróżujemy w kilka osób, które nie są już szczęśliwymi posiadaczami legitymacji studenckich, które uprawniają do wysokich zniżek, na przykład na bilety kolejowe.
Podróż autobusem
Autobus to dobra opcja zwłaszcza na dalekie trasy. Mnogość konkurujących ze sobą na rynku firm przewozowych sprawia, że my, jako pasażerowie możemy cieszyć się komfortowym przejazdem o dogodnej porze w stosunkowo niskiej cenie. Niektóre firmy oferują bilety w cenie nawet złotówki! Wybór autobusu wyeliminuje zmęczenie u kierowcy, jednocześnie często gwarantując Wam iście luksusowy przejazd: z klimatyzacją, mini-barkiem, internetem Wi-Fi i dostępem do prądu. Jednak Ci, którzy nie przemieszczają się samochodami dobrze wiedzą, że podróż autobusem ma też pewne wady. To świetna opcja dla przejazdu tam i z powrotem, jednak kiepskie rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie mobilność i chcą zwiedzić wiele różnych, często oddalonych od siebie miejsc. Fakt, że po długiej podróży wysiadamy na dworcu czy przystanku i musimy kombinować jak dojechać do naszego pensjonatu czy hotelu na pewno nie przypadnie wszystkim do gustu, zwłaszcza tym, którzy przed wyjazdem nie zaopatrzyli się w dobrą mapę turystyczną.
Podróż pociągiem
Współczesne pociągi, podobnie jak autobusy, są nowoczesne i komfortowe, a podróż nimi to dla wielu czysta przyjemność. Wyremontowane dworce oferują pasażerom wszystko to, czego potrzebują, dlatego podróż od samego początku aż do końca powinna być bezproblemowa. Jak wszyscy wiemy jednak, często zdarzają się różnego rodzaju opóźnienia lub uciążliwi współtowarzysze przedziału, którzy potrafią skutecznie popsuć humor każdemu optymiście. Mimo wszystko wybór połączenia kolejowego to wcale nie taka zła opcja, jednak, podobnie jak w przypadku autobusów, dobra dla przejazdów tam i z powrotem. Finalnie pociąg skazuje podróżnych na skrupulatne opracowanie trasy i planu podróży, uwzględniając lokalny transport publiczny.
Wszystkie trzy opcje są dobre, jednak wybór odpowiedniej powinien być podyktowany osobistymi preferencjami. Dobrze jest także obliczyć koszty całego przedsięwzięcia, bo może się okazać, że podróż koleją czterech nie-studentów wyjdzie znacznie drożej, niż przejazd tej samej trasy samochodem, w którym koszt paliwa rozkłada się na wszystkich pasażerów.