Dlaczego mapa bez legendy jest mało użyteczna?

Dlaczego mapa bez legendy jest mało użyteczna?

Gwałtownie rozwijająca się technologia z czasem zastępuje wszelkie produkty wykonane z użyciem papieru – książki, zeszyty czy mapy. Rosnąca liczba smartfonów i tabletów nie jest jednak w stanie zastąpić tradycyjnych map, które posłużyć mogą nam w każdej sytuacji wymagającej znajomości określonego terenu. Wrzucając do plecaka składaną mapę, mamy pewność, że nasza wycieczka przebiegnie bez przeszkód.

Zamieniając elektroniczną mapę na tę tradycyjną, papierową nie musimy obawiać rozładowanej baterii, która może skutkować całkowitą utratą orientacji w terenie. Wartość takiej mapy jest nieporównywalnie niższa w stosunku do sprzętu elektronicznego, który w każdej chwili może zostać nam ukradziony.

mapa

Dzięki aktualnej i precyzyjnej mapie nie będziemy w stanie zagubić się w nieznanym nam miejscu. Umieszczone na niej informacje ułatwią nam poruszanie się po obcym terenie i pozwolą dotrzeć bez przeszkód do wyznaczonego celu. Mapa mapie nie równa dlatego należy wybrać tę, która w prosty i rzetelny sposób przekaże nam potrzebną wiedzę. Na jaką więc mapę powinniśmy się zdecydować?

Idealna mapa powinna zawierać legendę stanowiącą jej dokładne objaśnienie. W przeciwnym wypadku okaże się ona zupełnie nieużyteczna. W skład legendy powinien wchodzić szereg informacji umożliwiających korzystanie z mapy. Zazwyczaj pojawia się tam tytuł mapy, wydawca oraz rok wydania. Niezbędnym elementem legendy jest opis użytych znaków, skrótów i symboli. Pojawić powinna się w niej także skala barw czy znaczenie poszczególnych linii i punktów w niej zawartych.

mapa

Dlaczego legenda jest tak istotnym elementem każdej mapy? Mapa tak naprawdę nie może istnieć bez legendy. Jej brak uniemożliwia nam korzystanie z naszej mapy i sprawia, że staje się ona przedmiotem bezużytecznym. To właśnie legenda pozwala nam na jej prawidłowe zrozumienie i wykorzystanie w praktyce umieszczonych informacji.

Podstawowy kryterium jakim powinniśmy kierować się przy wyborze mapy jest jej legenda. Powinna być ona czytelna i przejrzysta – w przeciwnym wypadku mapa nie spełni swojego zadania, a my zgubimy się w miejscu, którego zupełnie nie znamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts