Mapy – jak do nich przekonać dziecko?

Mapy – jak do nich przekonać dziecko?

Geografia to przedmiot, w którym niestety nadal dominuje zasada „trzech zet” – czyli zakuć, zdać, zapomnieć. To zniechęca dzieci do nauki i sprawia, że w efekcie ich wiedza jest niewielka, bo faktycznie – zaliczają i zapominają. A przecież we współczesnym świecie, w którym jesteśmy tak mobilni, wiedza geograficzna jest bardzo przydatna i są sytuacje, w których nic nam jej nie zastąpi.

Nowoczesne technologie – aplikacje, nawigacje i powszechnie dostępny Internet nie zwalniają nas z konieczności posiadania podstawowej wiedzy geograficznej. Warto do tego przekonać nasze pociechy.

Wakacyjne wojaże

Z mapą najmilej zapoznawać się w czasie wakacji. Wykorzystajmy ten czas na zajęcia praktyczne w terenie – sprawdźmy, jakie rzeki płyną w okolicy, w której wypoczywamy, zaplanujmy, które szczyty zdobędziemy lub jakie miasta zwiedzimy. Wszystko to zaznaczmy w atlasie lub na mapie – ta może zawisnąć w naszym domu już kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Nasze cele zaznaczymy kolorowymi pinezkami, a trasy – flamastrami.

Sprawdzonym ćwiczeniem praktycznym jest też poproszenie dziecka, by nas pilotowało – to odpowiedzialne zadanie i spodoba się na pewno ambitnym maluchom.

Podchody

Świetną, dziś już częściowo zapomnianą zabawą, są podchody, które wymagają nie tylko znajomości map, ale też najbliższej okolicy. Jeśli więc nigdzie nie wyjeżdżamy, możemy pomyśleć o tego typu rozrywce dla najmłodszych. W tym celu warto wykonać autorską mapkę i zaznaczyć na niej nie tylko najistotniejsze dane geograficzne, ale też szczegóły istotne dla uczestników zabawy – miejsce ukrycia szkatułki, punkt, w którym można zdobyć prowiant lub dodatkowe informacje. Dzięki podchodom dzieci nie tylko nauczą się korzystać z mapy, ale też poznają miejsce, w którym mieszkają.

Gadżety

Współczesne dzieci kochają gadżety – dlatego najszybciej nauczymy je korzystania z map właśnie za ich pomocą. Mogą to być podkładki pod mysz, podkładki na stół lub biurko, podświetlane globusy, a także puzzle. Nauka pójdzie szybciej, gdy w dziecięcym pokoju jedną ze ścian ozdobimy ścienną mapą albo efektowną fototapetą z motywem geograficznym. Możliwości jest wiele – a wiadomo, że zawsze łatwiej zapamiętujemy informacje, które przyswajamy nie pod przymusem, a z przyjemnością.

Korzystanie z map to umiejętność niezwykle przydatna – zadbajmy więc, by nasze pociechy ją posiadły i w przyszłości stały się ciekawymi świata globtroterami, nie bały się dalekich wypraw, interesujących wycieczek i potrafiły się odnaleźć (dosłownie!) w każdej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *