Rzeczywistość rozszerzona w edukacji

Rzeczywistość rozszerzona w edukacji

Nasz świat nieustannie się zmienia. To co, było na czasie jeszcze pięć lat temu, dziś jest przez wielu uznawane za “przeżytek”. Nowe technologie, elektronika i media rozwijają się w zawrotnym tempie. Dziś laptop, smartfon czy tablet to niemalże obowiązkowe wyposażenie każdego ucznia, nie tylko licealisty, ale też gimnazjalisty czy nawet ucznia szkoły podstawowej.

Nauka, szkoła i edukacja powinny dynamicznie dostosowywać się do trendów, wdrażać najnowsze rozwiązania i nie zostawać w tyle, by zainteresować sobą młode pokolenie. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w codziennej nauce czy zabawie.

Czym jest rzeczywistość rozszerzona, czyli Augmented Reality?

W skrócie rzeczywistość rozszerzona to dynamiczne połączenie świata rzeczywistego, prawdziwego, który nas otacza, z generowanymi cyfrowo obrazem wirtualnym, który na tę naszą realność się nakłada. Jak to wygląda w praktyce? Gdzie można spotkać się z rzeczywistością rozszerzoną? Już odpowiadam!

AR wykorzystywane jest często w interaktywnych, nowoczesnych muzeach. Zwiedzający mają do dyspozycji tablety ze specjalnym oprogramowaniem, które stanowią ogromną wartość naddaną – generowany komputerowo obraz może opowiadać jakąś historię, wizualizować wydarzenia z przeszłości czy prezentować wymarłe gatunki zwierząt. Taka forma prezentowania eksponatów jest niezwykle cenna, zwłaszcza dla najmłodszych. Sprytnie wykorzystanie zabawy w celu edukacji to najlepsze, co może spotkać nasze dziecko, młodsze rodzeństwo czy kuzynostwo. Co ciekawe, rzeczywistość rozszerzona to często nie tylko sam obraz. AR może także obejmować inne zmysły, takie jak słuch czy zapach!

16412471166_2d5a234cb5_b

Rzeczywistość rozszerzona w edukacji

Tak, to nie błąd. Interaktywne kolorowanki i edukacyjne karty 3D to ogromna wartość zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Do zabawy wystarczy odrobina chęci, narzędzie z systemem Android lub iOS oraz obiektywem, a także wyobraźnia! Rodzic nie musi martwić się o to, że jego dziecko spędza bezczynnie czas przed ekranem swojego smartfona. Dzięki takim edukacyjnym gadżetom ma pewność, że zabawa przyniesie także wartościowy efekt w postaci wiedzy na temat świata roślin czy zwierząt.

Nieważne, czy uczysz w szkole podstawowej, czy w liceum. Nowoczesna edukacja, wykorzystująca innowacyjne rozwiązania, jest dużo bardziej skuteczna od tej klasycznej. Najlepszym sposobem na naukę jest doświadczenie, a własnie to zyskujemy dzięki rzeczywistości rozszerzonej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *