Wi-Fi w podróży – jak bezpiecznie z niego korzystać?

Wi-Fi w podróży – jak bezpiecznie z niego korzystać?

Dostęp do internetu przestał być już tylko udogodnieniem i ułatwieniem wielu czynności w podróży, ale stał się koniecznością, bez której nie będziemy w stanie dotrzeć do celu, wykonać operacji finansowych czy nawet korzystać z wielu usług w odwiedzanych przez nas miejscach. Mimo że większość z nas korzysta z pakietów danych dostarczanych przez operatorów sieci komórkowych, przeważnie w ramach abonamentu, będąc na wyjeździe nieraz znajdziemy się sytuacji, w której będziemy musieli oszczędzać nasze megabajty czy środki na połączenie z siecią. Wtedy warto rozejrzeć się za wi-fi, do którego dostęp staje się coraz bardziej powszechny.

Gdzie szukać wi-fi

Wbrew pozorom, znalezienie wi-fi może okazać się trudnym zadaniem. Jednak w większości miast istnieje sieć miejsc i punktów, w których bez problemu połączymy się z darmową siecią. Najczęściej są to restauracje McDonald’s lub innych globalnych sieci gastronomicznych, hotele (najczęściej w okolicach lobby), knajpki i kawiarnie. Naturalnie, darmowe wi-fi znajdziemy również na lotniskach, wielu dworcach i w centrach handlowych. Dobrze rozwinięte miasta posiadają także własne hot-spoty, czyli lokacje w których połączymy się z darmowym wi-fi zapewnianym przez miasto. W wielu przypadkach, nawiązanie połączenia z wi-fi wymaga zaakceptowania regulaminu.

Nie wykryto sieci

Spora rzesza podróżujących nie lubi zdawać się na przypadek. “Czy tam gdzie jadę będzie darmowe wi-fi?” – okazuje się, że możemy to sprawdzić jeszcze przed wyjazdem! Służą do tego liczne strony i aplikacje, takie jak Wiman.Me, za pomocą którego zlokalizujesz sieci wi-fi i ich zasięg w każdym miejscu na świecie! Aplikacja ta umożliwia zapisywanie map wi-fi w wersji offline, dzięki czemu szybko namierzymy najbliższą nas sieć. Ponadto, Wiman.Me gromadzi wokół siebie sporą społeczność, której członkowie sami udostępniają swoje sieci i hasła do nich innym użytkownikom. Korzystający z laptopów, mogą spróbować  programu WeFi, dzięki któremu można znaleźć sieci znajdujące się pozornie poza naszym zasięgiem, zidentyfikować, które z nich są zabezpieczone lub niezabezpieczone, oraz sprawdzić szybkość połączenia i liczbę osób połączonych w danym momencie.

Bezpieczne połączenie

Podczas korzystania z publicznej sieci wi-fi, możemy paść ofiarą przestępstwa polegającego na wykradzeniu danych. Aby tego uniknąć, należy zachować odpowiednią ostrożność. Najlepiej wyłączyć w naszym urządzeniu udostępnianie, łączyć się tylko ze stronami HTTPS i zaopatrzyć się w program lub aplikację antywirusową. Wysoce odradzanie jest także logowanie się do ważnych usług takich jak np. łączenie się z kontem bankowym. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed potencjalnym niebezpieczeństwem możemy używać wirtualnej sieci prywatnej (VPN), która szyfruje wszystkie wysyłane przez nas dane.

Połączenie z wi-fi w trakcie podróżowania często bywa nieuniknione. Z tego powodu, należy uprzednio rozeznać się gdzie będziemy mogli znaleźć optymalnie bezpieczny dostęp i przygotować swoje urządzenie na ewentualność zagrożeń związanych z publicznymi sieciami internetowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *