Wielcy polscy geografowie!
Stworzyli pierwszy szczegółowy atlas ziem polskich, największy do dziś atlas Polski czy też słownik geograficzny dla szkół! W poniedziałek 4 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Geografa. Dzień ten został ustanowiony dla upamiętnienia geografów, którzy poświęcili swoje życie dla nauki i badań. Jest ich naprawdę wielu, poznajcie zatem bliżej niektóre osiągnięcia choć kilku polskich geografów z tego wspaniałego grona!
Wacław Nałkowski (1851-1911), geograf, pedagog, publicysta, twórca teorii nieokreśloności terytorium Polski. Zasłynął jako pionier w wielu dziedzinach polskiej geografii, stworzył od podstaw wiele dziedzin geografii polskiej i właściwie pełny system nauk geograficznych w Polsce pozwalający postawić je na poziomie uniwersyteckim. Stworzył teorię nieokreśloności terytorium Polski, polegającą na tym, że nie da się w pełni ustalić granic Polski, w znaczeniu geograficznym jak i etnograficznym. Za jego największe dzieło uznaje się współtworzony z Aleksandrem Świętochowskim „Wielki Atlas Geograficzny” – największy do dziś polski atlas. Twórczość Wacława Nałkowskiego obejmuje ponad 450 pozycji. Wiele jego podręczników stało się wzorem dla przyszłych twórców.
Eugeniusz Romer (1871-1955), geograf, kartograf i geopolityk uważany za twórcę współczesnej kartografii polskiej. W 1904 roku opracował nowatorską „Geografię dla klasy pierwszej szkół średnich”, a cztery lata później opublikował „Atlas geograficzny”, który stał się fundamentem polskiej kartografii szkolnej. W 1908 r. stworzył „Mały Atlas Geograficzny” , jednak sławę przyniósł mu wydany w 1916 r. „Geograficzno-statystyczny atlas Polski”. Był to pierwszy szczegółowy atlas ziem polskich, który przedstawiał je pod kątem narodowościowym, kulturalnym i gospodarczym. Posiłkowano się nim podczas wytyczania granic II RP na Konferencji Wersalsiej. W 1946 r. reaktywował spółkę Księżnica Atlas, która wydawała atlasy Polski i świata. U schyłku życia posiadał w swoim dorobku ponad 800 prac własnych i recenzji, 60 atlasów, 140 map i 4 globusy.
Jan Flis (1912-1993), polski geograf, dydaktyk, popularyzator geografii. Przyczynił się do rozwoju podręczników geograficznych dla uczniów liceów i szkół podstawowych. Za jego najważniejsze osiągniecie uznaje się „Szkolny słownik geograficzny”. Zawiera on około 3200 haseł ze wszystkich działów geografii oraz działów pokrewnych. Inne książki to „Kartografia w zarysie”, „Wstęp do geografii fizycznej”, „Pojęcia i ich kształtowanie w toku nauczania geografii w szkole ogólnokształcącej”. Jan Flis był jednym z organizatorów olimpiady geograficznej.
Polska i świat wiele zawdzięcza wybitnym geografom, którzy tak wiele wnieśli w rozwój tej nauki. Mimo licznych trudności, z jakimi musieli się mierzyć, ich wielkie osiągnięcia sprawiają, że mamy być z czego dumni. I tylko szkoda, że tak mało o tych osiągnięciach pamiętamy!
A gdzie Prof. Gustaw Wuttke ?