Dbajmy o Ziemię i jej bogactwa mineralne!!!

Czy wiesz, gdzie wydobywa się najwięcej węgla? Na którym miejscu jest Polska, jeżeli chodzi o zasoby miedzi? Te i wiele innych ciekawych informacji dotyczących bogactw mineralnych na świecie znajdziesz na najnowszej mapie gospodarczej. Mapa „Bogactwa mineralne” przygotowana przez specjalistów z naszego Wydawnictwa pokazuje wydobycie najważniejszych rud metali, minerałów i kopalin na świecie. To niezwykle ciekawe zagadnienie będące także kopalnią wiedzy o naszej cywilizacji i jej przemianach, ponieważ poznanie i wykorzystywanie bogactw mineralnych miało bardzo istotny wpływ na rozwój społeczeństw. Już ludzie pierwotni starali się wykorzystać pierwsze poznane minerały. W epoce kamiennej z surowca mineralnego – kamienia wytwarzano pierwsze prymitywne narzędzia, a gdy opanowano technikę wytopu metali z rud powstawały te – już bardziej zaawansowane. Ich zastosowanie doprowadziło do rozwoju rolnictwa, które zapoczątkowało przemiany środowiska naturalnego. Na przestrzeni wieków odkrywano coraz to nowe surowce mineralne i doskonalono sposoby ich przetwarzania. Dzisiaj nadal mają one bardzo duże znaczenie dla człowieka, a jednym z najważniejszych jest węgiel, którego główne wykorzystanie to pozyskiwanie energii w procesie jego spalania. Tu – jeżeli chodzi o węgiel energetyczny – ewenementem na skalę światową są Chiny. Kraj ten nie tylko jest największym jego światowym producentem, ale również największe na świecie potrzeby (przekładające się na zużycie węgla) powodują, że kraj ten jest także jego największym importerem. W 2017 r. produkcja węgla energetycznego w Chinach wyniosła 2,7 mld ton, a zużycie było wyższe tylko o 0,3 mld ton. W obu tych przypadkach stanowiły one aż połowę poziomu światowego.

Surowcem mineralnym o szerokim zastosowaniu jest ropa naftowa. Wydobywana ze złóż, następnie poddawana procesowi rafinacji, której produktami są benzyna i olej napędowy, główne paliwa samochodowe. Według analityków brytyjskiego banku Barclays, którzy przygotowują m.in. analizy rynku ropy naftowej, posiadaczami największych zasobów są: Wenezuela (udokumentowane rezerwy wynoszą 297,7 mld baryłek), Arabia Saudyjska (268,4 mld), Kanada (173,2 mld), Iran (157,3 mld), Irak (140,3 mld), Kuwejt (104 mld), Zjednoczone Emiraty Arabskie (97,8 mld), Rosja (80 mld), Libia (48,47 mld) i Nigeria (37,14 mld). Ważnym graczem na rynku ropy naftowej stały się Stany Zjednoczone, dzięki rewolucji łupkowej. Doprowadziła ona do szybkiego wzrostu produkcji, do rekordowego poziomu wydobycia w 2018 roku, nienotowanego od lat 70. XX w, ponad 10 mln baryłek dziennie. W ten sposób USA stały się największym producentem ropy naftowej na świecie.

Inne surowce mineralne pozyskiwane przez człowieka to rudy metali, z których w procesie hutniczym otrzymuje się metale, charakteryzujące się specyficznymi właściwościami fizycznymi. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie bez nich świat, np. miedź jest jednym z trzech najbardziej użytecznych metali na świecie, po żelazie i aluminium. Stosowana m.in. do wyrobu przewodów elektrycznych oraz blachy. W 2015 roku Polska znalazła się na 5 miejscu wśród państw mających największe zasoby miedzi po Chile, Australii, Peru, Meksyku. Z kolei w amerykańskim stanie Utah znajduje się najgłębsza odkrywkowa kopalnia miedzi na świecie. Sięga 1200 metrów w głąb ziemi, a jej średnica wynosi 4 km. Jest to największy na świecie wykop wykonany przez człowieka.

Oczywiście z pozytywnymi aspektami wydobywanych surowców mineralnych wiążą się także negatywne skutki. Przez lata człowiek prowadził gospodarkę rabunkową, wydobywając surowce mineralne w sposób niekontrolowany, aż okazało się, że zasoby ulegają wyczerpaniu. Jednak największym zagrożeniem dla środowiska naturalnego jest globalne skażenie produktami spalania: pyłami, tlenkami siarki, azotu i węgla. Powstawanie smogu nad rejonami uprzemysłowionymi wpływa na wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego. Kwaśne deszcze z kolei powodują zamieranie lasów, rzek i jezior. Eksploatacja kopalni odkrywkowych doprowadza do obniżenia poziomu wód gruntowych. Tak więc postęp cywilizacji przynosi niestety jednocześnie degradację środowiska naturalnego człowieka. Najwyższy czas, by każdy z nas to zrozumiał!!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts