Upały w podróży. Kilka praktycznych porad!
Wakacje rozkręcają się na dobre, lato w pełni, no i słońce praży na całego. Ale aby cieszyć się piękną bałtycką plażą czy mazurskimi jeziorami najpierw musimy tam szczęśliwie i bezpiecznie dojechać. Jak zatem uniknąć kłopotów związanych z wysokimi temperaturami, kiedy planujemy podróż autem szczególnie z małymi dziećmi i zwierzętami?
Po pierwsze, jeśli mamy przed sobą dłuższą drogę, warto wyjechać odpowiednio wcześniej, rano jest nie tylko chłodniej, ale i natężenie ruchu na ulicach jest mniejsze. Pozwoli to uniknąć tłoku, ewentualnych korków i jazdy w dusznym samochodzie. Przed wyjazdem na urlop warto też sprawdzić, gdzie na trasie występują remonty. No i pamiętać, że najwięcej osób wybiera się w podróż w weekend.
W czasie przerw w jeździe warto zostawić samochód w zacienionym miejscu. Jeśli nie jest to możliwe, a auto bardzo się nagrzało, należy włączyć klimatyzację na maksymalną moc chłodzenia. Wystarczą 2–3 minuty, by ochłodzić powietrze, potem trzeba ją zmniejszyć. Należy pamiętać, że idealna temperatura w samochodzie to 22 stopnie. Dobrym rozwiązaniem są specjalne rolety czy osłony chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem się samochodu.
Nigdy nie zostawiajmy w samochodzie zwierząt, ani tym bardziej dzieci, ponieważ w pełnym słońcu temperatura bez problemu osiąga w nim ponad 60 stopni Celsjusza. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające, aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. Ale podczas upałów nie są w stanie robić tego skutecznie. No i nie zapomnij, że i one – tak jak wszyscy – potrzebują więcej wody! Żadna podróż, szczególnie odbywająca się w letnim skwarze, nie może obyć się bez zapasu wody mineralnej dla kierowcy i pasażerów!!! Dobrze jest też ubrać na siebie lekkie, przewiewne tkaniny, a na postojach warto korzystać z wody w spreju i chusteczek odświeżających.
Pamiętajmy też, że wbrew pozorom najwięcej wypadków zdarza się w słoneczne dni przy pięknej pogodzie, kiedy spada koncentracja i szybciej narasta zmęczenie. Zwróćmy tym większą uwagę na innych uczestników dróg i starajmy się przewidzieć ich reakcje. A sami pamiętajmy o odpoczynku przed i w trakcie podróży, by bezpiecznie dojechać do celu i wrócić do domu z dobrymi wspomnieniami z urlopu.