Jak cieszyć się zimą?

Jak cieszyć się zimą?

Zima w pełni, zachęca nas do korzystania z jej uroków. Ale aby w pełni móc faktycznie cieszyć się i korzystać z tego, co nam daje, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Wyjeżdżając na przykład na narty czy snowbord, trzeba mieć podstawową wiedzę o przepisach panujących na stoku. Każdy narciarz czy snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa sobie i innym, powinien także dostosować prędkość jazdy do swoich umiejętności, stylu jazdy, stanu trasy oraz warunków atmosferycznych. Nasze bezpieczeństwo zależy również od odpowiedniego doboru trudności trasy do posiadanych umiejętności. Warto więc wiedzieć, że w większości krajów obowiązuje czterostopniowy podział tras według trudności, oznaczony różnymi kolorami. Kolor zielony to trasy bardzo łatwe i średnie o nachyleniu stoku około 7%, przeznaczone dla początkujących narciarzy i do nauki jazdy. Kolor niebieski oznacza również łatwe i średnie trasy o nachyleniu od 12% do 18%, dla słabo jeżdżących narciarzy. Kolor czerwony to już trasy trudne, o nachyleniu do 22%, przeznaczone są dla dobrze jeżdżących narciarzy. Kolor czarny to trasy bardzo trudne, o nachyleniu od 22% do 40%, dla narciarzy zaawansowanych i zawodników.

W bezpiecznym korzystaniu z uroków zimy przydają się także mapy. Bardzo ciekawą propozycją dla turystów jest mapa wydana przez Wydawnictwo Piętka dla EUWT TRITIA, czyli Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA z ograniczoną odpowiedzialnością. To pierwsze ugrupowanie tego typu, działające na terenie Polski, Słowacji i Czech, którego członkami są władze regionalne. Obszar jego aktywności obejmuje wspólne terytorium: Region Morawsko-Śląski w Czechach, województwo śląskie w Polsce oraz Samorządowy Kraj Żyliński na Słowacji. Mapa turystyczna wydana dla TRITIA w skali 1:100 000 przedstawia ten bardzo atrakcyjny rejon. Znajdziemy na niej wszystkie najważniejsze punkty na trasach turystycznych – zabytki, hotele czy też pensjonaty. Zaznaczone zostały ośrodki narciarskie, trasy i wyciągi narciarskie. Dzięki mapie wiadomo także, gdzie znajdują się najbliższe schroniska górskie. Mapa ta to świetna propozycja dla miłośników zimy, ponieważ opisano tu także wszystkie te atrakcje tego regionu, które turysta powinien zobaczyć oczywiście z uwzględnieniem ciekawego rysu historycznego.

Korzystajmy więc z uroków zimy, zwiedzajmy ciekawe miejsca, chodźmy na spacery, ślizgajmy się na łyżwach, zjeżdżajmy na nartach, snowbordzie i sankach, ale róbmy to rozsądnie. Dobra zabawa nie powinna zwalniać nas od myślenia, zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o nasze własne bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts