Jak państwa oddzielają się od siebie? Trochę ciekawostek o granicach.

Jak państwa oddzielają się od siebie? Trochę ciekawostek o granicach.

Granicą państwa nazywamy linię rozdzielającą terytorium krajów, z których każde rządzi się własnymi prawami. Często wyobrażając sobie granicę, mamy na myśli prostą linię rozgraniczającą dwa różne kraje. Nic bardziej mylnego niektóre z krajów rozgranicza rzeka bądź mur. Oto kilka ciekawostek na temat granic.

 

Za najbardziej ruchliwą granicę na świecie uważa się granicę pomiedzy USA a Meksykiem. Powstała w 1821 roku, gdy ogłoszono niepodległość Meksyku. Pomiędzy tymi krajami przejeżdża około 350 mln osób rocznie. Granica amerykańsko-meksykańska jest także najbardziej umocnioną granicą USA ze względu na masowe próby jej nielegalnego przekroczenia przez imigrantów z Meksyku.

Z kolei za najwyżej położoną granicą świata uważa się granicę między Chinami i Nepalem, na której znajduje się Mount Everest. Na szczycie nie ma żadnych posterunków granicznych, a w biegnącym przez himalajskie ośmiotysięczniki pasie o szerokości 20 km nie spotyka się również uzbrojonych żołnierzy ani celników. Zgodnie z porozumieniem podpisanym w latach 60. XX wieku jest to strefa zdemilitaryzowana, ale w niższych partiach gór granica jest pilnie strzeżona, gdyż tuż za nią zaczyna się Tybet. Chińczycy przez wiele lat nie wpuszczali na jego teren żadnych cudzoziemców, dlatego Mount Everest zdobywano początkowo wyłącznie od strony Nepalu.

Za najdłuższą granicę lądową na świecie uchodzi granica pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Mierzy 8 893 km – w tym 2 477 km pomiędzy Kanadą a Alaską oraz 6 414 km równoleżnikowo. Została utworzona w roku 1783 roku, zaś obecny jej kształt nadano w 1907 roku. W Europie najdłuższą granicą jest granica oddzielająca Szwecję od Norwegii – 1 619 km. Jest jednocześnie najdłuższą zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Co ciekawe jedna z dłuższych granic zewnętrznych Unii Europejskiej (730 km) znajduje się w… Ameryce Południowej! Jest to granica pomiędzy zamorskim departamentem Francji – Gujaną Francuską a Brazylią.

Granica pomiędzy Botswaną a Zambią uważana jest za jedną z najkrótszych granic państwowych. Ciągnie się ona na długości około 700 metrów biegnąc korytem rzeki Zambezi, na której działa promowe przejście graniczne w Kasane.

Jeżeli chodzi o Europę, to na szczęście granice pomiędzy państwami dla wielu z nas są już tylko teorią. Strefa Schengen i Unia Europejska umożliwiła nam swobodne przemieszczanie się, a podróżując za granicę autokarem czy samochodem widzimy przejścia graniczne, które zwykle pokonujemy bez zbędnych problemów. I oby jak najdłużej tak pozostało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts