Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – jedyna i wyjątkowa!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – jedyna i wyjątkowa!

Jak to się zaczęło?

Inicjatorem powstania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Jurek Owsiak, który w 1992 roku w audycji radiowej „Brum” na antenie Trójki zachęcał do wspierania chorych dzieci, które cierpiały na wrodzone wady serca z Centrum Zdrowia Dziecka. 3 stycznia 1993 roku przeprowadził kolejną zbiórkę pieniędzy, tym razem w swoim programie „Róbta co chceta”, emitowanym przez TVP2. Dzień ten uważany jest za pierwszy finał WOŚP – a jego sukces – zebrano niemal 2,5 miliona złotych, zachęcił grupę organizatorów do założenia fundacji.  Zarejestrowano ją 2 marca 1993 roku.

Jaki jest cel?

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w kolejnych latach cieszył się coraz większą popularnością i stał się wydarzeniem cyklicznym, towarzyszą mu także koncerty, festiwale, happeningi, a tysiące wolontariuszy zbiera pieniądze w całej Polsce. Co roku wybierany jest jeden główny cel i tak w kolejnych latach zbierano pieniądze m.in. na oddziały noworodkowe czy onkologiczne, ratowanie dzieci z chorobami nerek, wadami wrodzonymi, schorzeniami laryngologicznymi, wspieranie diagnostyki, standardów leczenia i opiekę medyczną dla seniorów.
Finał z 1994 roku sięgnął już 4 milionów, podczas VI finału – prawie 12,5 miliona złotych, XI finał w 2003 to około 30 milionów. W 2012 roku kwoty zaczęły sięgać 50 milionów, a XXV finał WOŚP z 2017 roku przekroczył kolejny próg –  ponad 105 milionów złotych. 126 milionów 373 tysiące 804 złote zebrał WOŚP podczas 26. finału w 2018 roku na zakup sprzętu medycznego dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych. W sumie w ciągu wszystkich finałów WOŚP zebrano na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 milionów złotych.

Co jeszcze?

Finałom WOŚP towarzyszą też licytacje „złotych serduszek”, na przykład za 1 100 000 zł wylicytowano najdroższe złote serduszko w 2010 roku, a także przedmiotów podarowanych przez różne osoby czy organizacje, 255 100 zł – to kwota, za którą wylicytowano porsche Agaty Kuleszy w 2009 roku, a które aktorka wygrała w 8. edycji „Tańca z gwiazdami”, także pewnych pomysłów czy idei  – 151 300 zł, to największa kwota wylicytowana w aukcji WOŚP w 2016 roku i dotyczyła treningu z piłkarzami polskiej reprezentacji. Swój udział w licytacjach WOŚP ma na przykład operator Gadu-Gadu i portal Allegro. Aukcje internetowe to nieodłączny element finałów WOŚP. Nasze Wydawnictwo przygotowało – podobnie jak w roku ubiegłym – na te jedyne w swoim rodzaju aukcje jedyną w swoim rodzaju mapę ścienną świata, która zawiera także podsumowanie dotychczasowych finałów WOŚP.

13 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 27. i będzie zbierać na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Zanim jednak doczekamy się finału akcji, zapraszamy do licytacji!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts