Zagraniczne podróże – nowe ceny winiet 2017
Planujesz podróż po Europie? Uważaj, bo od 1 lutego 2017 roku wprowadzone zostały nowe wzory winiet autostradowych, a co za tym idzie – również nowe ceny.
Opłaty za przejazd autostradami możemy dokonać za pośrednictwem internetu, ale również na lokalnych stacjach paliw, poczcie czy też biurze podróży. Po dokonaniu zakupu otrzymamy specjalną nalepkę lub paragon z danymi pojazdu. Opłaty potwierdzane są stosowaną nalepką lub, w przypadku systemu elektronicznego, paragon z danymi pojazdu
Najbliższym państwem, w którym naszym obowiązkiem jest zakup winiety, jest Republika Czeska. Roczna opłata dla samochodu osobowego o masie do 3,5 tony to koszt 1500 koron, miesięczna – 440 koron, a 10-dniowa – 310 koron.
Nalepkę należy umieścić na przedniej szybie pojazdu – pamiętajcie, aby zachować do kontroli potwierdzenie zapłaty, a także o wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu!
W odróżnieniu do Czech, na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety, które można zakupić na stronie internetowej eznamka.sk lub na stacjach paliw, czy też przejściach granicznych oraz w niektórych oddziałach miejscowej poczty. Dokumentem potwierdzającym ich wykupienie jest wydrukowany paragon. Roczna opłata dla samochodu osobowego – 50 euro, miesięczna – 14 euro, a 10-dniowa – 10 euro.
Podobnie jak w Czechach oraz Słowacji, w Austrii najkrótsze oraz najtańsze winiety posiadają 10 dniowy okres ważności. Dla pojazdów o masie do 3,5 tony opłata za ten okres wynosi 9 euro, za miesięczny okres ważności zapłacimy 26 euro, a za rok – 86,4 euro. Dobra wiadomość dla motocyklistów? Cena winiet dla posiadaczy jednośladów to 50 procent ceny jak dla samochodu osobowego.
Jeśli wybierasz się na Słowenię uważaj na najtańszą winietę! W odróżnieniu od poprzednich państw, opłata dla samochodów osobowych o masie do 3,5 tony, kosztuje 15 euro i obowiązuje tylko 7-dni. Za miesiąc zapłacimy 30 euro, a za winietę o rocznym okresie ważności – 110 euro.
W kraju nad Dunajem pojazdy o masie do 3,5 tony zostały podzielone na osobowe (z maksymalnie 7 miejscami), dostawcze oraz pikapy. Na Węgrzech obowiązują winiety elektroniczne, które kontrolowane są automatycznie za pomocą kamer umieszczonych nad autostradami. Potwierdzeniem opłaty za winietę jest paragon z danymi pojazdu, który zostaje indywidualnie kwalifikowany na podstawie dowodu rejestracyjnego. Sprzedażą winiet zajmują się stacje paliw, ale można je również zakupić na przejściach granicznych, jak i online na stronach: ematrica.nemzetiutduj.hu lub virpay.hu. Najtańsza winieta dla grupy najmniejszych pojazdów, która obowiązuje 9 dni, kosztuje 2975 forintów. Właściciele większych pojazdów zapłacą 5950 forintów. Za winietę 1-miesięczną pobierana jest opłata 4780 forintów, a za roczną 42 980 forintów.
W Bułgarii należy mieć pojazd z winietą, gdy wjeżdżamy na drogi 1-, 2- i 3-kategorii, więc tak właściwie – przejazd przez ten kraj jest wręcz niemożliwy bez uiszczenia opłaty. Za 7 dni zapłacimy 8 euro, za 1 miesiąc – 15 euro, a za rok – 50 euro. Winiety autostradowe można kupić m.in. na stacjach paliw, przejściach granicznych oraz zamówić w bułgarskim autoklubie i na stronie internetowej: www.api.bg
W Rumunii, tak jak i na Węgrzech obowiązują winiety elektroniczne – Roviniete, która obejmuje drogi pierwszej kategorii. Zakupu możemy dokonać w specjalnie oznaczonych nalepką Roviniete punktach, na niektórych stacjach paliw (warto sprawdzić to wcześniej – stacje przy granicy nie zawsze są gwarancją, że zakupimy na nich winietę!), a także na przejściach granicznych.
Obowiązują cztery kategorie: tygodniowa za 3 euro, 30-dniowa za 7 euro, 90-dniowa za 13 euro i 12-miesięczna za 28 euro.