Zastosowanie map w logistyce i transporcie
Znajomość geografii jest niezbędna już na etapie zakładania działalności transportowej. Firma obiera jeden główny kierunek i transportuje towary do konkretnych rejonów, np. do Europy Zachodniej lub Wschodniej. Niezbędna jest znajomość przynależnych Państw do danego rejonu. Wiedza geograficzna, w postaci znajomości na przykład państw Beneluksu czy krajów skandynawskich, to podstawa jeśli tam właśnie firma obiera kurs. Znajomość geografii i map obowiązuje zarówno logistyka, spedytora, jak i przewoźnika.
Z map korzysta mnóstwo biznesowych klientów, a w branży TLS (Transport Logistyka Spedycja) od dawna jest to już standardem. Istotą spedycji jest przygotowywanie procesu przewozu ładunku. Do wytyczenia określonej trasy konkretnego ładunku potrzebna jest mapa. Liczenie długości tras z punktu A do punktu B to codzienność.
Spedytor wykonuje pracę pod silną presją czasu. Pytany o możliwość dostarczenia ładunku z jednego miasta do drugiego, korzysta z mapy zarówno tej internetowej, jak i ściennej, aby sprawdzić jak kształtuje się trasa. Wybiera tą najbardziej opłacalną. Na ogół są to decyzje, które muszą być podjęte szybko. Transport odbywa się często na odcinkach łatwych do lokalizacji na mapie. Dzięki znajomości europejskich kodów jesteśmy w stanie sprawnie oszacować koszty. Najczęściej wystarczy znajomość dwóch pierwszych cyfr, by zidentyfikować położenie miasta.
Dla ułatwienia możemy skorzystać z mapy ściennej kodów pocztowych, przedstawiającą miasta Europy.
Na co należy zwracać uwagę, wytyczając trasę?
Doświadczony spedytor pracuje z mapą na co dzień, dzięki temu potrafi wytyczyć najbardziej korzystną trasę. Przykładem może być wytyczenie trasy do włoskiego Mediolanu, którą najlepiej poprowadzić omijając Szwajcarię, która nie jest objęta strefą Schengen. Podobnie prowadząc ładunek z Węgier do Słowenii, patrzymy na mapę i wytyczamy trasę, która omija Chorwację, kolejne państwo nie będące w strefie Schengen.
Znajomość mapy Europy pozwala sprostać potrzebom klientów i pozyskać nowych. Wiedza na temat autostrad bardzo się przydaje. I tak na przykład w Luksemburgu napotkamy drogie autostrady, a jednocześnie tanie paliwo. W zależności od rodzaju zamówienia możemy sami dobrać bardziej opłacalną trasę.
Na mapie widoczne są też tunele drogowe, jeden z najbardziej znanych to tunel Mont Blanc przy granicy Szwajcarsko – Włoskiej słynący z wysokich opłat. Innym przykładem może być zaznaczony na mapie tunel drogowy Fréjus w Alpach Kotyjskich. Ten transalpejski szlak pomiędzy Włochami i Francją jest również płatny, o czym warto wiedzieć.