Mapa turystyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Mapa turystyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Umiejętność prawidłowego odczytywania mapy turystycznej jest bardzo przydatna. Zabytki, szlaki edukacyjne, ciekawe miejsca – to wszystko możemy znaleźć na mapie. Czy jednak wiesz, jak prawidłowo poruszać się z mapą turystyczną w ręku?

Jaka mapa?

Wybierając mapę, którą chcemy zabrać w planowaną podróż, przede wszystkim musimy sprawdzić jej skalę. Każda mapa przedstawia jakiś obszar, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, jak bardzo rzeczywisty teren został zmniejszony. Zasada jest prosta: im większe pomniejszenie obszaru, tym mapa mniej dokładniejsza. Lepiej jest zaopatrzyć się w większą mapę, przedstawiającą mniejszy teren – dzięki temu mapa będzie czytelniejsza. W mapach turystycznych najczęściej stosowaną skalą jest 1:50 000 lub mniejsza. Oznacza to, że 1 cm na mapie odpowiada 500 m w terenie.

turysta

Planowanie trasy

Skoro już wiemy, jaka jest skala, możemy teraz oszacować długość danej trasy. Aby to zrobić, potrzebować będziemy cyrkla. Musimy go przyłożyć do skali tak, aby odmierzyć wartość jednostkowa (dla map turystycznych jest to 1) następnie z tak rozsuniętym cyrklem odmierzamy ilość tych wielkości z punktu A – w którym jesteśmy, do punktu B – do którego chcemy dotrzeć. Załóżmy, że wyszło nam 15 kroków cyrklem po mapie, a jej skala wynosi 1:50 000, zatem trasa jaką musimy pokonać z punktu A do B wynosi… 50 000 cm = 500 m = 0,5 km, a więc 15*0,5 = 7,5 km.

map-846083_1280

Kierunki świata

Wiemy już, ile kilometrów ma trasa, jaką musimy pokonać. Jak teraz oszacować w którą stronę iść?

Kolejna zasada obcowania z mapą polega na tym, że góra mapy wskazuje północ, lewa strona to zachód, prawa wschód, a dół to południe. Jeśli masz kompas to sprawa jest prosta – połóż kompas na mapie w taki sposób, aby kierunki się zgadzały, a następnie poruszaj się według igły.

compass-828660_1280

Oznaczenia szlaków

Ostatnia kwestią o której warto wspomnieć, a która nie zawsze znajduje się na mapach, jest zasada oznaczenia szlaków. Podstawową sprawą, o której musisz wiedzieć jest to, że w przypadku szlaków pieszych i rowerowych kolor nie ma niczego wspólnego z trudnością poruszania się po nim (wyjątkiem są szlaki narciarskie i snowboardowe). Przejdźmy jednak do rzeczy:

  • kolor czerwony oznacza szlak główny, dłuższy od pozostałych, często prowadzący przez najciekawsze miejsca, zazwyczaj widokowy
  • kolor niebieski oznacza szlaki długodystansowe,
  • kolor czarny oznacza szlak krótki, łącznikowy,
  • kolor żółty, nieco dłuższy od czarnego, również łącznikowy,
  • kolor zielony oznacza szlak prowadzący do konkretnego miejsca.

W dzisiejszych czasach mapa turystyczna to dla niektórych zagadkowa ilustracja przedstawiająca pewien obszar. Jednak należy docenić to, jak wiele informacji możemy wyczytać ze stosunkowo niewielkiej kartki i jak bardzo możemy wejść w rolę poszukiwacza przygód, wyposażonego tylko w mapę i najpotrzebniejszy ekwipunek. Weekendowe, rodzinne eskapady z pewnością zostaną wzbogacone jeśli zdecydujemy się na przygodę z mapą turystyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts