Mapy składane – dlaczego warto wziąć je ze sobą, nawet gdy mamy GPS?

Mapy składane – dlaczego warto wziąć je ze sobą, nawet gdy mamy GPS?

Mapy składane to zaufany towarzysz podróży dla wielu osób. Są wygodne w użyciu i poręczne, nie zajmują dużo miejsca w plecaku czy nawet w kieszeni kurtki lub spodni. Choć w dzisiejszych czasach popularne są urządzenia GPS czy smartfony, które mogą wskazać właściwą trasę, zawsze warto mieć ze sobą także tradycyjną mapę. Dlaczego?

Stuprocentowa odporność mapy składanej na błędy systemu i rozładowanie baterii.

Składana mapa jest całkowicie odporna na wszystkie błędy systemu, do działania nie potrzebuje baterii, nie występuje także ryzyko przegrzania, choć polecamy trzymać ją w bezpiecznej odległości od ognia 😉 Tradycyjne rozwiązanie w postaci map składanych jest po prostu niezawodne, a zepsucie może nastąpić tylko na skutek celowego zniszczenia mapy, czego oczywiście robić nie wolno – tradycja (i mapa) rzecz święta!

Oczywiście technologia ma także wiele plusów i stanowi pomocne uzupełnienie dla papierowych drogowskazów, jednak poleganie wyłącznie na sygnale GPS może być ryzykowne. W przypadku rozładowania smartfonu czy mapy cyfrowej pozostajemy bez możliwości znalezienia odpowiedniej trasy, no chyba, że wzięliśmy ze sobą mapę tradycyjną – wtedy właściwą drogę znajdziemy na pewno!

Najpewniejsze źródło informacji o wielu obszarach

Dość częstym problemem wszelkiego rodzaju nawigacji GPS jest niewystarczająca ich wiedza o obszarach wiejskich, czy terenach małych miasteczek. Udając się w podróż samochodem do mniej rozbudowanych aglomeracji musimy mieć świadomość, że w pewnym momencie nasza nawigacja może nas “wyprowadzić w pole”. Dodatkowy stres spowodowany koniecznością jazdy bocznymi uliczkami w poszukiwaniu drogi głównej jest całkowicie zbędny, jeśli chcemy udać się na zasłużony weekendowy odpoczynek w ustronnym pensjonacie.

Właśnie w takich przypadkach może pomóc nam tradycyjna mapa, po której przestudiowaniu ustalimy, gdzie aktualnie się znajdujemy i powrócimy na właściwą trasę. A później, gdy już dotrzemy na miejsce, zostaje nam tylko odpoczynek i kontemplacja otaczającej nas przyrody.

Ponadczasowość map składanych.

Jak głosi stare polskie przysłowie, “przezorny zawsze ubezpieczony”. Aby więc nie wpasować się w inne porzekadło – “mądry Polak po szkodzie”, lepiej od razu wziąć ze sobą tradycyjną mapę składaną. Pamiętajmy o tym szczególnie, gdy wybieramy się w dalszą podróż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts