Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?
Rozmowa z dzieckiem na trudne tematy to jedno największych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się rodzice. Nie każdy ma w sobie tyle odwagi, aby rozmawiać o kwestiach, które często budzą w nas obawy, lęk lub wstyd. W jaki sposób objaśniać dziecku problemy, z którymi nawet dorośli mają trudność się oswoić?
Jak rozmawiać z dzieckiem?
Podstawą w rozmowie z dzieckiem powinna być szczerość. W obawie przed lękiem i strachem ze strony najmłodszych, często staramy się coś zataić lub przedstawiać nieco łagodniejszą wersję wydarzeń. Nie powinniśmy tak postępować, bo w przyszłości i tak będą musiały zmierzyć z sytuacjami, które będą wymagały od nich zrozumienia i zaakceptowania zastanego stanu rzeczy. W trakcie rozmowy starajmy się unikać ujawniania naszych obaw, nie oceniać, a przede wszystkim informować.
Edukacja poprzez bajki
Jeśli nie wiesz jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach, sięgnij po bajki edukacyjne, które są doskonałym wsparciem w objaśnianiu wielu kwestii. W ten sposób możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i poprzez wspólne czytanie, pomóc dziecku oswoić się z takimi tematami jak śmierć, choroba lub odejście bliskiej osoby. Bajki edukacyjne oddziałują na emocje dziecka, dają mu poczucie bezpieczeństwa i pokazują, jak rozwiązywać tego typu problemy.
Bajka “Maja i Michał. Dzieci z cukrzycą” pokaże twojemu dziecku, że cukrzyca to choroba, którą można przezwyciężyć dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny. Ta pięknie ilustrowana książka opowiada o dwojgu dzieciach w wieku szkolnym, u których zdiagnozowaną cukrzycę, ale które po pobycie w szpitalu wracają do domu oraz do szkoły.
Dzieci cierpiące na autyzm są zazwyczaj ciche, wycofane i mają trudność w nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem. Zadaniem rodziców jest uwrażliwianie i tłumaczenie swoim pociechom, aby nie odrzucały takich dzieci i starały się je zrozumieć. Zaburzenie autyzmu przybliża maluchom bajka “Janek jest inny”, która w przystępny sposób objaśnia, na czym polega ta choroba. Tytułami, które poruszają temat trudnej choroby są także bajki “Sekret Laury” o padaczce czy “Mam zespół Downa”.
Astma to schorzenie, z którym na co dzień zmaga się wiele dzieci. Bajka “Elvis i Tara muszą odejść” przybliża, jakie są jej objawy i konsekwencje. Po jej przeczytaniu dziecko zdobędzie świadomość dotyczącą tego, że astma nie jest żadną przeszkodą w jego życiu codziennym. Podobnie jest z dysleksją, która została opisana w bajce “Mam dysleksję” i pokazana jako coś, co wcale nie musi powstrzymywać nas od sukcesu.
Z kolei bajka “Miłości starczy dla wszystkich” uświadamia dziecku, że rozwód rodziców nie musi oznaczać zmian w ich wspólnych relacjach. Historia opisana w książce ma na celu uspokoić dziecko i pokazać mu, że rodzice wciąż będą kochać go w ten sam sposób.
Najtrudniejszym tematem, od którego zazwyczaj uciekamy w rozmowie z dzieckiem jest śmierć, zwłaszcza kogoś bliskiego. Bajka “Odszedłeś, ale wciąż tu jesteś” pozwala zrozumieć dziecku zaistniałą sytuację, pomaga przejść żałobę i poradzić sobie z nieustającą tęsknotą za bliskimi.
Bajki edukacyjne umożliwiają dziecku naukę radzenia sobie z przykrymi emocjami i sytuacjami, jakie mogą spotkać je w przyszłości. Dzięki nim rozmowa z dzieckiem nie będzie sprawiać ci już takiej trudności, a wręcz przeciwnie stanie się niezwykle ważnym jej elementem.